Další významní matematici na OU

Katedra matematiky PřF OU hostila na konci minulého týdne další významnou návštěvu. Po prezidentovi Evropské matematické společnosti a profesoru Imperial College London Ari Laptevovi, který navštívil Ostravu před několika týdny, zde nyní pobývá ředitel Australského matematického institutu a profesor La Trobe University v Melbourne, Geoff Prince. „S Geoffem Princem spolupracujeme už řadu let, máme několik společných publikací. Také tentokrát je cílem jeho návštěvy vědecká spolupráce“, řekla nám vedoucí katedry matematiky PřF OU prof. RNDr. Olga Rossi, DrSc., která je zároveň nositelkou čestné profesury na La Trobe University. „Na výzkumu se podílí i další přední matematik, profesor Willy Sarlet z Univerzity v Gentu, který je v těchto dnech také hostem naší katedry. Od návštěvy si slibujeme pokrok v řešení inverzního variačního problému, který odolává matematikům a fyzikům již více než sto let.“ Do výzkumu v oblasti variační analýzy a geometrické mechaniky na katedře jsou kromě dalších pracovníků přímo zapojeni také studenti a zahraniční člen katedry profesor David Saunders z Velké Británie. Výzkum může probíhat i díky podpoře několika grantů, zejména díky vědeckému grantu GAČR Grantové agentury České republiky, grantu studentské vědecké soutěže Ostravské univerzity a Grantu Moravskoslezského kraje na podporu vědecké spolupráce se zahraničními odborníky.

Zveřejněno / aktualizováno: 19. 09. 2016