Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Matematika
Studijní program v kostce
V rámci navazujícího magisterského studijního programu Matematika je Vaše specializace v matematice dále profilována zaměřením odborných seminářů, ve kterých si prohloubíte znalosti ve vybrané matematické a aplikační oblasti, nebo získáte základní průpravu pro vědeckou činnost.
Během studia si také můžete vyzkoušet studium na zahraniční univerzitě díky programu Erasmus+, CEEPUS a jiným. Na výběr je z velkého množství univerzit po celé Evropě i mimo ni.
V průběhu studia se můžete zapojit do výzkumných projektů pedagogů katedry matematky, přípravy a organizace různých akcí pořádaných katedrou matematiky i celou univerzitou (Den otevřených dveří, Noc vědců, Vojtěch Jarník International Mathematical Competition, aj.).
Studuj Matematiku
Odpověď na otázku, co všechno jde na naší fakultě studovat jsme svěřili našim studentům a vyučujícím. V sérii krátkých vlogů vám nabízíme právě jejich pohled na naše obory. Jedním z průvodců je Nicole Škorupová z naší katedry matematiky. Pro Nicole to byla premiéra s kamerou i mikrofonem, se kterou se rvala seč jí síly stačily. Její milovaná Matematika je pro všechny, kteří si namísto biflování vše raději logicky odvodí. Ať už chcete být učitel, vědec nebo vidíte svou budoucnost v jiných oblastech, připravíme vás. Můžete tak pomáhat při výzkumu ve specializovaných centrech nebo třeba propočítávat klíčové neznámé ve stavebnictví.
Co od vás očekáváme?
Očekáváme především kladný vztah k matematice a nadšení pro studium matematiky. Ke studiu Vám budou stačit znalosti získané při studiu bakalářského programu Matematika, či příbuzných programů.
Co se naučíte?
Jako absolvent navazujícího magisterského studijního programu Matematika získáte hluboké znalosti vyšší matematiky zejména matematické analýzy (funkcionální analýza, komplexní analýza, teorie míry a integrálu), geometrie a topologie.
Budete umět řešit složité úlohy navržením vhodných matematických modelů, jejich matematickým vyřešením a správnou interpretací výsledků.
Jako absolventi specializace Matematika navíc získáte dle volby volitelných předmětů hlubší znalosti z oblasti teorie čísel nebo globální analýzy a geometrie, dále získáte přehled v o aktuálním vývoji v těchto oblastech.
Kde a jak se uplatníte?
Jako absolvent studijního programu Matematika se uplatníte jako samostatný odborný specialista – senior analytik nebo člen výzkumných týmů (případně vedoucí týmu nebo pracovní skupiny) v různých odvětvích matematiky, případně v akademické sféře a v dalších institucích zabývajících se vědou. Na studijní program také navazuje doktorský studijní program Matematika, kde se jako absolvent můžete ve své specializaci dále vzdělávat.
Jaké předměty budete studovat?
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
Písemná přijímací zkouška formou písemného testu. Každý uchazeč může získat z přijímací zkoušky nejvýše 100 bodů.
Každý uchazeč, který nedosáhne 51 bodů, nesplnil přijímací zkoušku a nebude přijat ke studiu.
Datum konání přijímací zkoušky bude zveřejněno v elektronické přihlášce uchazeče a na webových stránkách Přírodovědecké fakulty nejpozději 30. dubna 2025. Uchazeči nebudou k přijímací zkoušce zváni písemně, termín přijímací zkoušky jim bude také zaslán na kontaktní email.
Náhradní termín přijímací zkoušky (dále jen NT PZk) je stanoven na 18. června 2025. NT PZk je udělován pouze ze závažných důvodů, znemožňujících účast na řádném termínu přijímací zkoušky (např. časová kolize termínu přijímací zkoušky s termínem státních závěrečných zkoušek, hospitalizace, karanténa apod.). O náhradní termín je nutno písemně požádat děkana fakulty nejpozději do 2 dnů od řádného termínu přijímací zkoušky a důvody doložit příslušným potvrzením. O závažnosti důvodu rozhodne děkan. Formulář s žádostí o náhradní termín přijímací zkoušky je umístěn na webových stránkách PřF OU.
Uchazeč je povinen úředně ověřenou kopii VŠ diplomu doložit v den zápisu do prvního ročníku studia v období 25. – 27. srpna 2025 nebo po podání žádosti v náhradním termínu do 30. září 2025. O konkrétním termínu pro jednotlivé studijní programy budou uchazeči navržení k přijetí do studia informováni prostřednictvím informačního systému po termínu skončení přijímacích zkoušek. Termíny budou zveřejněny na webových stránkách PřF OU a zaslány na kontaktní emaily uchazečů.
Podmínkou přijetí ke studiu ve studijním programu uskutečňovaném v českém jazyce je současně prokázání znalosti českého jazyka, schopnosti porozumět psanému a mluvenému projevu v českém jazyce. Znalost českého jazyka lze prokázat v den zápisu (viz předchozí odstavec) takto:
- úspěšným složením maturitní zkoušky z českého nebo slovenského jazyka nebo
- státním občanstvím České republiky nebo státním občanstvím Slovenské republiky nebo
- složením státní zkoušky základní z českého jazyka na některé jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky v České republice nebo
- dokladem o vykonání Certifikované zkoušky z češtiny pro cizince minimálně na úrovni B1 (CCE-B1) - Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy nebo
- úspěšným absolvováním bakalářského nebo magisterského studijního programu v českém nebo slovenském jazyce.
Certifikáty z jazykových škol mimo bodu 4. nebudou akceptovány.
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Přijímací zkouška bude prominuta uchazeči, který je absolventem nebo studentem posledního ročníku bakalářského studijního programu Matematika nebo programu příbuzného.
O prominutí přijímací zkoušky je nutno požádat děkanku fakulty (prostřednictvím studijního oddělení) nejpozději v pracovní den předcházející dni konání přijímací zkoušky. Součástí žádosti musí být kopie přílohy diplomu (Diploma supplement) nebo kopie výpisu absolvovaných předmětů bakalářského studia (= „Průběh studia“) potvrzená studijním oddělením univerzity v dubnu/květnu 2025. Absolventi Přírodovědecké fakulty OU po roce 2010 nemusí Průběh studia k žádosti dokládat. Průběh studia také nemusí dokládat absolventi sdruženého bakalářského studia Filozofické a Pedagogické fakulty OU po roce 2018, kteří měli minor sdruženého bc. studia na Přírodovědecké fakultě OU (Matematika minor, Geografie minor, Chemie minor, Biologie minor, Fyzika minor a Informatika minor). Formulář žádosti je dostupný na webových stránkách PřF OU.
Okruhy k přijímací zkoušce
- Diferenciální a integrální počet funkcí jedné proměnné
- Diferenciální počet funkcí více proměnných
- Algebraické struktury s jednou a dvěma binárními operacemi
- Maticový počet
- Soustavy lineárních algebraických rovnic
- Vektorové prostory
- Afinní prostory
- Polynomy
Organizace přijímacího řízení
Přílohy přihlášky
Žádné přílohy ani diplom o absolvování bakalářského studijního programu na fakultu uchazeči předem nezasílají. Uchazeči o studium v navazujících magisterských programech doloží úředně ověřenou kopií vysokoškolského diplomu v den zápisu do prvního ročníku studia.
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce RNDr. Petra Konečná, Ph.D.
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské a kariérní centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu není uvedeno jinak. Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami, jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů, obraťte se na Centrum Pyramida OU.
email: ;
telefon: +420 553 46 1234,
mobil: +420 733 784 095.
Jako uchazeč bez specifických potřeb kontaktujte se svým dotazem příslušného pedagogického poradce nebo studijní oddělení.