Entomologové odhalují tajemství hmyzu v korunách stromů

Zcela unikátní metodiku sběru hmyzu používá v těchto měsících tým entomologů z katedry biologie a ekologie a Centra environmentálních technologií Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a Biologického centra AVČR (České Budějovice) v lužním lese na jižní Moravě. Výzkum je zaměřený na hmyz, který představuje nejpočetnější skupinu organismů na Zemi. Pro zkoumání biologické diverzity listožravého lesního hmyzu používají speciální vysokozdvižnou plošinu, se kterou se dostanou až do výšky 40 m a mohou tedy získat trojrozměrnou představu o rozmístění hmyzu v korunách stromů. Jedná se o zcela jedinečné využití plošiny, která na rozdíl od ostatních metod výzkumu korun stromů (korunové rafty, jeřáby, lana) umožní větší všestrannost a účinnost sběru hmyzu. Výsledky budou srovnatelné s některými výzkumy v tropickém deštném lese (např. s projektem AVČR na Papui-Nové Guneji) i v mírném pásmu a umožní tedy upřesnit znalosti o evoluci druhového bohatství hmyzu naší planety. Unikátní výzkum přinese také informace o rozmístění škůdců a jejich přirozených nepřátel v lese a měl by tedy pomoci odborníkům na biologickou ochranu lesů.

Entomologové odhalují tajemství hmyzu v korunách stromů

Zveřejněno / aktualizováno: 12. 03. 2017