Noc vědců rozzářila energií poznání stovky lidí!
Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity se zúčastnila evropské Noci vědců v pátek 27. září 2013 ve své premiéře. Cílem akce bylo nabít návštěvníky energií poznání, takže jsme zpřístupnili některá naše vědecká pracoviště, nabídli zajímavé prohlídky, přednášky i neformální besedy, poskytli ukázky vědecké práce a vědeckých experimentů a taky zajistili hry i zábavu. Akce byla určena všem bez rozdílu věku a vstup na akci byl samozřejmě zdarma.
Velmi pestrý program probíhal v budově Přírodovědecké fakulty na ulici Chittussiho 10 ve Slezské Ostravě od 18.00 do 22.00 hodin. Moderátorkou večera byla proděkanka dr. Petra Konečná, akci zahájila krátkým proslovem děkanka Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity doc. Dana Kričfaluši a pak už se rozjel kolotoč poznání v podání jednotlivých kateder Přírodovědecké fakulty. Po celou dobu akce probíhal na hlavním pódiu jednak přednáškový program v časovém sledu za sebou a dále se konal průběžně i doprovodný program v přilehlých prostorách atria budovy, v laboratořích a učebnách. Katedra fyzické geografie a geoekologie si pro návštěvníky připravila měření geodetickými přístroji a geografickou sbírku nerostů. Katedra biologie a ekologie ukázala například entomologické sbírky, masožravé rostliny či kosterní exponáty a v laboratoři návštěvníci pozorovali, jak pod mikroskopem vypadají světélkující protisté. Katedra fyziky pořádala spektroskopickou show a v laboratoři biofyziky byly návštěvníkům představeny růstové komory pro rostliny a dozvěděli se informace o spektru ve vztahu světlo a rostliny. Na hlavním pódiu odstartovala sérii představení katedra chemie chemickým divadlem s pohádkou „Jak osvobodit Chemilu?“, poté měli poutavou přednášku doc. Aleš Dolný a dr. Petr Kočárek z katedry biologie a ekologie na téma „Záhadný svět hmyzu“, následovala přednáška Mgr. Lenky Ličmanové z katedry fyziky o spektroskopii, fotometrii a osvětlení, pak zajímavá přednáška prof. Vladimíra Baara z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje na téma „Národy v Oceánii na prahu 21. století“ a dalším bonbónkem byla ukázka 3D grafiky spolu s přednáškou Ing. Davida Bražiny z katedry informatiky a počítačů o vizualizaci objektů a modelování v trojrozměrné grafice. Pak se všichni přesunuli do venkovní tmy před budovu, kde si katedra chemie připravila světelnou chemickou show v podání dvou studentů doktorského studia chemie. Nadšené diváky této efektní show pak mile překvapil ještě ohňostroj, odpálený ze střechy budovy a po spadnutí posledních barevných jisker se všichni přesunuli k poslednímu bodu programu zase zpět do atria budovy, kde si pro ně katedra matematiky připravila světelnou signalizaci s využitím Polybiova čtverce, při níž si vyluštili zakódovaný text na rozloučenou.
Pro nás premiérová Noc vědců dopadla skvěle, návštěvníci byli nadšení a my spokojení, že odcházeli nabití energií poznání tak, jak jsme si předsevzali. Na shledanou za rok!
Tato akce byla realizována v rámci projektu OPVK „Svět vědy - záhadný i zábavný“ (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/35.0053), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022