Ukrajinská terénní stanice na Antarktidě se otevře našim vědcům
Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity (PřF OU) získala výjimečné partnerství. Zástupci katedry biologie a ekologie se dohodli na spolupráci s ukrajinskou terénní stanicí na Antarktidě. Naši vědci i studenti se tak nově dostanou k výzkumu na jižním pólu.
Hladnovské pracoviště naší Přírodovědecké fakulty na začátku týdne přivítalo vzácné hosty. I díky kontaktům docenta Vítězslava Pláška z katedry biologie a ekologie (KBE) se totiž objevila možnost využití zázemí terénní stanice na Antarktidě. Dohodu přijeli do Ostravy doladit vedoucí ukrajinské terénní stanice na Antarktidě botanik doktor Ivan Parnikoza a doktor Mariusz Wierzgoń z Polské akademie věd v Krakově, který s ukrajinskými vědci na Antarktidě spolupracuje.
„Je to velkorysá nabídka ukrajinské strany, která nám poskytne zázemí své terénní stanice na Antarktidě, nejen k pobytu, ale i k řešení našich vědeckých projektů. Na místě budeme mít kromě ubytování a stravy také zázemí v podobě mikroskopické techniky, měřících přístrojů nebo lodí,“ říká docent Plášek z KBE PŘF OU, který dohodu zprostředkoval.
Dohodu o využití zázemí stanice na Antarktidě i spolupráci na společných projektech s ukrajinskou stranou svým podpisem stvrdil Děkan Přf OU docent Jan Hradecký. V návaznosti na dohodu se pak začínají rýsovat detaily i program první expedice na Antarktidu, která se uskuteční buď v příštím anebo následujícím roce.
„V prvních letech budeme na Antarktidě zkoumat především mechorosty, které jsou zde z hlediska vegetace dominantní. Přičemž se zaměříme na výzkum taxonomie a ekologických adaptací. Možnost využít zázemí stanice ale plánují i naši entomologové a další kolegové, kteří by na Antarktidě mohli studovat své zájmové skupiny organismů. Otevřený je případný výzkum i pro kolegy z dalších kateder. Vše je samozřejmě o domluvě,“ uzavírá docent Vítězslav Plášek z KBE PŘF OU.
Zveřejněno / aktualizováno: 23. 11. 2022