Výstava v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty odhalila tajemný svět masožravých rostlin

Ve dnech 22. až 26. června 2011 proběhla v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty OU v Ostravě výstava masožravých rostlin. Návštěvníci si mohli prohlédnout více než 100 druhů těchto zajímavých rostlin z celého světa. K vidění byla sbírka severoamerických špirlic (rod Sarracenia), pro které byla připravena speciální kaskádová expozice z rašeliny. Tyto druhy vynikaly svými vysokými láčkami, vzniklými z přeměněných listů. Ve stejné expozici byly k vidění také DarlingtoniaHeliamphora. Jeden z nejvýznamnějších rodů, a to rod rosnatka (Drosera), byl zastoupen více než 50 různými druhy. Byli zde především zástupci rosnatek rostoucí v Austrálii. Mezi ně lze zařadit trpasličí rosnatky, které patří k nejmenším zástupcům rodu, jejichž listová růžice mnohdy dorůstá průměru pouze do 1 cm. Skupiny hlíznatých a tropických australských rosnatek byly rovněž zastoupeny několika druhy. Z domácích druhů byla k vidění rosnatka prostřední (Drosera intermedia). Na expozici rosnatek navazovala kolekce bublinatek (rod Utricularia), která zahrnovala jak vodní druhy, jako je naše domácí bublinatka jižní (Utricularia australis), u které mohli návštěvníci spatřit její lapací měchýřky, tak druhy suchozemské, jejichž pasti se vyskytují v půdě (Utricularia livida). Zajímavým exponátem byla kvetoucí epifytní bublinatka dlouholistá (Utricularia longifolia). Dále byla vystavena sbírka tučnic (rod Pinguicula), ale také méně často vyskytující se druhy masožravých bromélií rodu BrocchiniaNavia nebo láčkovice (Cephalotus follicularis). V tropickém skleníku byla k vidění především kolekce láčkovek (rod Nepenthes), u kterých láčky rostou na koncích listů. Zajímavým druhem byla láčkovka Nepenthes rajah, která roste v horách Bornea.

Návštěvníci si mohli kromě expozice masožravých rostlin také prohlédnout celou botanickou zahradu, ve které v té době kvetly především nové odrůdy kosatců. I přes nepřízeň počasí na výstavu dorazilo 300 zájemců, které svět masožravých rostlin zajímá. Výstava byla realizována ve spolupráci s firmou CZ Plants s.r.o., která poskytla zajímavé exempláře k výstavě a takéž zajistila prodej rostlin.

Bc. Marie Opálková

Detail pasti Sarracenia flava var. cuprea
Dionaea muscipula
Expozice špirlic