Letní přírodovědná škola opět slavila úspěch
Přestože jsou ještě prázdniny a školní lavice na své žáky teprve čekají, tak na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity prostory pro výuku ožily díky středoškolákům, kteří mají rádi přírodní vědy a chtěli si rozšířit své znalosti. Třetí ročník Letní přírodovědné školy, pořádané Přírodovědeckou fakultou OU a Střediskem přírodovědců, se konal ve dnech 20. až 24. srpna 2012 a zúčastnilo se ho 22 středoškoláků z ostravských středních škol.
Potvrzeno: přírodní vědy teenagery baví!
Ondřej Svoboda, jeden z absolventů letošního ročníku Letní přírodovědné školy, říká: „Tuto akci hodnotím jako velmi vydařenou a také, aspoň pro mě, něčím přínosnou. A v čem? Určitě v tom, že jsem zde lépe pochopil určité obory předmětů, trochu jsem rozžhavil své mozkové závity a hlavně jsem zde zažil věci, které jsem ve škole neviděl nebo jsem s profesory nezažil.” Pochválil také přístup organizátorů akce a pestrý záživný program, který si akademičtí pracovníci na katedrách pro středoškoláky připravili a ocenil i jejich trpělivost. A Ondrova milá tečka na závěr: „Nelituji toho, že mi škola začala o trochu dříve. Jestli se bude organizovat i další IV. ročník, tak bez dalšího váhání určitě pojedu.”
Třetí ročník Letní přírodovědné školy ukázal, že přírodní vědy teenagery baví, že mají o ně zájem a že rádi vymění malý kousek prázdnin za učení a hraní si s různými oblastmi tohoto světa vědy. Všichni byli nadšení, takže jsme rádi, že se letní škola zase líbila.
Pět dní ve světě přírodních věd
Matematika ovládla celý první den letní školy a rozhodně to nebyla nuda - poutavá přednáška na téma „Zajímavé nekonečno”, základy práce s typografickým systémem TeX, který je určen k sazbě vědeckých a matematických a různé hry a soutěže s čísly.
Druhý den dopoledne byl věnován fyzice - experimenty s elektřinou a magnetismem a počítačem podporované experimenty z oblasti fyziky. Po přestávce na oběd až do pozdních odpoledních hodin „měřili přírodu” na katedře fyzické geografie a geoekologie. Prohlédli si současnou i historickou techniku pro meteorologii, internetové mapy a ukázky specializovaných aplikací pro meteorologii, povodně, znečištění ovzduší, pak pracovali s geodetickými přístroji, prováděli astronomická měření, soutěžili a prohlédli si geologické sbírky katedry.
Chemie bavila středoškoláky celý třetí den. Dopoledne experimentovali v chemické laboratoři a bylo vidět, že by tam zůstali mnohem déle, protože se jim provádění pokusů fakt líbilo. Zkoušeli si pokusy na pH, redoxní děje a efektní pokusy, kdy nevěřícně zírali například na to, že prskavka hoří i pod vodou, zjišťovali, co způsobuje to, že bublina z bublifuku sedí ve „vzduchoprázdnu” v kádince s tajemným obsahem, dělali ohnivé pokusy a nechyběl dým a bublání dalších ingrediencí, díky kterým se učili proč, co a jak reaguje... Odpoledne se přesunuli do další chemické laboratoře, kde se učili moderní chemické metody - přípravu roztoků ředěním a VIS-Spektrofotometrii.
Den čtvrtý připravila katedra biologie a ekologie. Žáci strávili celý den v prostorách krásné botanické zahrady Přírodovědecké fakulty. Většinu času byli venku na zahradě a ve sklenících, ale nelenili ani v učebně, kde si vyzkoušeli mikroskopování a vyslechli si zajímavé přednášky a ukázky na téma „Pohyby rostlin”, „Mechorosty – součást přírody”, „Rostliny jako lék” a „Parazité člověka”.
Poslední den byl kombinací oborů informatiky a fyziky. Dopoledne se podívali do speciální videokonferenční místnosti, pak v další specializované 3D učebně vyslechli základní informace k vizualizaci objektů a modelování v 3D grafice a nakonec se učili jak efektivně a rychle vytvořit webové stránky. Po obědě se ještě jednou ponořili do tajů fyziky, ale tentokrát do experimentů z optiky.
A pak už nadešlo slavnostní ukončení Letní přírodovědné školy a předání diplomů. Všichni noví absolventi Letní přírodovědné školy získali titul „bakalářík” a ti, kteří byli na letní škole už podruhé (5 účastníků z minulého ročníku), získali titul „magistřík”.
Letošní program letní školy byl opět nabitý celých pět dní od rána do pozdních odpoledních hodin. Dle ohlasu zúčastněných teenagerů se podařilo všechny nadchnout a odnesli si nejen spoustu zážitků, ale i nových znalostí. Věříme, že s některými z nich se sejdeme zase na příštím ročníku a třeba je mezi nimi i další budoucí student naší Přírodovědecké fakulty...
Tato akce byla realizována v rámci projektu OPVK „Svět vědy - záhadný i zábavný” (registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/35.0053), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022