Kde dříve tekla láva...
V pátek 11. listopadu 2011 byly v Roudnu slavnostně otevřeny naučné stezky po vulkanitech Nízkého Jeseníku. S jejím návrhem a tvorbou je spojena katedra fyzické geografie a geoekologie (KFG) Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity v Ostravě.
Autorem koncepce naučných stezek – jejich trasy, obsahu jednotlivých tabulí, textů a velké části fotografií je Mgr. Daniel Friedrich, absolvent katedry, v současné době pracující v Místní akční skupině Jeseník. Oblastí se zabýval ve své diplomové práci a jako pro místního rodáka byly naučné stezky po vulkanitech jeho dlouholetým snem. Grafická podoba tabulí i map naučných stezek je pak dílem současného doktoranda KFG RNDr. Jana Miklína. Jednotlivé tabule obsahují maximum blokdiagramů (pseudo-trojrozměrných řezů a vizualizací), profilů, fotek a obrázků vulkanických jevů a procesů tak, aby byly pro návštěvníky co nejvíce pochopitelné a přístupné.
Celková délka naučných stezek, tvořených čtyřmi oddělenými částmi po obou stranách přehrady Slezská Harta, je 25 km a nachází se zde celkem 18 zastavení. 15 tabulí (umístěných např. na Velkém a Malém Roudném, Razovských tufech či Venušině sopce) informuje o vulkanické činnosti a jejich projevech. Kromě známých sopek se jedná i o změny průběhu údolí, vyvolaných lávovými výlevy, či vulkanické sedimenty, odhalené v lomech. Na třech vstupních, informačních panelech, jsou opět pseudo-trojrozměrné mapy oblasti, orientované vždy ve směru pohledu z daného místa.
Naučné stezky po vulkanitech Nízkého Jeseníku jsou v českém měřítku unikátní jak zaměřením výhradně na neživou přírodu, tak zejména grafickým ztvárněním. V pěkném prostředí okolí Slezské Harty doplňují turistickou nabídku oblasti a přibližují návštěvníkům a místnímu obyvatelstvu problematiku geodiverzity, která bývá často poněkud opomíjena, přestože je zásadní pro přítomnost celé řady unikátních společenstev a představuje základní projev diverzity krajiny.
Jan Miklín
Zveřejněno / aktualizováno: 19. 09. 2016