Erasmus praktická stáž

Kdo se může účastnit?

Erasmus praktická stáž je určena pro studenty v bakalářském, navazujícím magisterském i doktorském stupni studia.

Délka praktické stáže

Délka stáže je 2-12 měsíců a lze ji absolvovat opakovaně. V jednom studijním cyklu lze opakovaně vyjet na Erasmus studijní pobyt i praktickou stáž, dohromady maximálně na 12 měsíců.

StátGrant na měsíc pobytu
Dánsko, Finsko, Island, Irsko, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Norsko, Švédsko750 €/měsíc
Belgie, Francie, Itálie, Kypr, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko750 €/měsíc
Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovinsko, Slovensko, Severní Makedonie, Turecko630 €/měsíc

Chci na Erasmus praktickou stáž, co pro výjezd musím udělat?

Výběr přijímající instituce

Může jít o jakoukoliv státní, veřejnou nebo soukromou organizaci působící na trhu práce nebo v oblasti vzdělávání, výzkumu, odborné přípravy a práce s mládeží, neziskovou organizaci, veřejný subjekt na místní, regionální nebo národní úrovni. Stáž nelze realizovat v orgánech EU a subjektech EU.

Příklady institucí, kde se naši studenti účastnili praktické stáže:

• Ambasáda ČR v Bruselu
  • Utrecht University
  • Pisa University
  • Museo National de Ciencias Naturales Španělsko
  • Centre de Biologie pour la Gestion des Populations Francie
  • University of Balearic Islands
  • Holly Lodge Girl’s College Velká Británie
  • Nordic Africa Institute Švédsko
  • Muséum national d'histoire naturelle Paříž
  • Atd.

Konzultace s katedrovými koordinátory mobilit

Plán a obsah stáže musí odpovídat vašemu studijnímu programu na OU. Oborovou relevanci posoudí katedrový koordinátor, vedoucí vaší Bc./nMgr./PhD. práce nebo garant studijního programu.

Přihláška a výběrové řízení

Výběrové řízení se koná dvakrát do roka, a to zpravidla v březnu a říjnu. Nejbližší termín výběrového řízení na Erasmus stáž je: 15.  března 2023. Přihlášku na stáž lze zpravidla podat i mimo tyto termíny (vždy alespoň 3 měsíce před plánovaným výjezdem).

Na stáž se můžete přihlásit prostřednictvím portálu Ostravské univerzity – přihlášky budou otevřeny 20. února. V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na fakultní koordinátorku mobilit.

Learning Agreement

Spolu s katedrovým koordinátorem/ katedrovou koordinátorkou vyplníte tzv. Learning Agreement (studijní smlouvu). Obsahem LA je popis aktivit stáže. Formulář je ke stažení níže pod příslušnou lištou. Podepsaný Learning Agreement (studentem, vysílající organizací a přijímající organizací) zašlete fakultní koordinátorce mobilit.

Studijní smluva (Learning Agreement)

Pojištění a účastnická smlouva

Pro uzavření účastnické smlouvy, na jejímž základě obdržíte grant, je nutné mít sjednané pojištění na celou dobu pobytu (včetně pojištění odpovědnosti za škody). Smlouvu podepíšete zhruba měsíc před odjezdem.

Zveřejněno / aktualizováno: 09. 02. 2023