Archiv aktualit
Letošní 31. ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka zná své vítěze. Sobotní soutěžní maraton na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (PřF OU) v mladší kategorii nejlépe zvládl Matej Vasky z české Univerzity Karlovy v Praze, ve starší pak dominoval Łukasz Orski z polské Jagellonské univerzity v Krakově.
Po roční odmlce se na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (PřF OU) 12.–14. dubna znovu uskuteční Mezinárodní matematická soutěž Vojtěcha Jarníka. Už po jednatřicáté nabídne soupeření matematiků z Česka i zahraničí. Na své soutěžní začátky se do Ostravy vrátí zavzpomínat i Vít Pískovský, který Jarníkem prošel coby středoškolák a dnes působí na prestižní Oxfordské univerzitě.
Příborští školáci chtějí pomoci přírodě. Už ve čtvrtek 4. dubna se s pomocí rybářů a biologů Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) vydají pomoct Boroveckým rybníkům. Řešit budou zejména dopady lidské činnosti na krajinu.
Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) se zúčastnilo konference Vzdělání pro budoucnost 2024, kterou v Praze uspořádala Mensa Česko.
Dobrý pocit z darování krve i podpory své fakulty můžete získat 15. dubna díky projektu Daruj krev. Oficiální zahájení akce se koná v 9.00, darovat ale můžete kdykoliv mezi 7.00 a 14.30 v Krevním centru FNO.
Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) spustilo další kurz pro práci s nadanými žáky a studenty. Pedagogové ze základních a středních škol získají dovednosti, které jim pomohou rozvíjet potenciál i nadání.
Vědci ostravské Přírodovědecké fakulty a brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR objevili v RNA žraloka malohlavého možný klíč k jeho dlouhověkosti. Paryba, která se dožívá i přes 400 let, dle jejich zjištění v rámci svých molekulárních procesů využívá enzym typický pro odolné nádorové buňky.
Na zasedání Akademického senátu PřF OU dne 14. března 2024 bylo přijato několik usnesení.
V Moravskoslezském kraji po měsících příprav odstartoval projekt REFRESH, jehož nedílnou součástí se stala i naše Ostravská univerzita (OU). Projekt v režii Vysoké školy báňské – technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) má reagovat na problémy regionu a přispět k jeho úspěšné hospodářské, energetické i ekologické transformaci.
Stavba budovy pro „chytřejší“ region zahájena. Hlavní tvář Life Environment Research Center Ostrava (LERCO) profesor Roman Hájek slavnostně poklepal spolu s rektorem Ostravské univerzity Petrem Kopeckým, hejtmanem Moravskoslezského kraje Janem Krkoškou, primátorem Ostravy Janem Dohnalem a děkanem Lékařské fakulty OU Rastislavem Maďarem na „základní kámen“ stavby, která má Ostravě a především regionu přinést nové prostory pro unikátní projekt 9-ti výzkumných týmů v oblasti biomedicíny, přírodních věd a behaviorálního zdraví. Budova za bezmála 700 milionů korun je součástí strategického projektu, který má Ostravskou univerzitu skokově posunout v oblasti vědy. Stavba má být dokončena v roce 2026, ve stejném roce začne projekt fungovat v plném rozsahu. Celkové náklady na LERCO se pohybují okolo 1,8 miliardy korun.
Pietní místo se nachází na ulici Reální u vstupu do budovy Filozofické fakulty OU
Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který společně s vámi v tuto bolestnou chvíli cítíme. Akademická obec Ostravské univerzity je šokována událostí na Filozofické fakultě UK.
„Střelba na akademické půdě je pro mě šokem. Cítím sounáležitost s rodinami obětí a věřím v brzké uzdravení raněných, kterých jsou podle neověřených zpráv desítky. Soucítím se všemi kolegyněmi a kolegy z Univerzity Karlovy.“PF 2024- Rok magických proměn
Jak tradičně či netradičně tráví Štědrý den nám v anketě prozradili rektor, děkanky a děkani Ostravské univerzity. Připravte si příjemný teplý nápoj, pohodlně se usaďte, nasajte vánoční atmosféru a... pusťte se do čtení.
Doktorandka Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) Eva Bártová se dostala mezi desítku příjemkyň a příjemců Pamětního grantu Martiny Roeselové. Ten každoročně pomáhá mladým vědkyním a vědcům, kteří kromě vědy zvládají pečovat o děti mladší 4 let.
Na zasedání Akademického senátu PřF OU dne 15. prosince 2023 bylo přijato několik usnesení.
Ve středu 6. prosince se na půdě Ostravské univerzity odehrálo finále celorepublikové popularizační soutěže Český Vševěd. Z šesti vědců a vědkyň, kteří během finálového večera bojovali o vítězství, si divácké srdce získal a vyhrál Oldřich Motyka z VŠB-TUO se svou kytkou Hugem.
Sázka na podporu excelentních vědců přináší Ostravě první výsledky. Paní profesorka Sonia Zulfiqar, která díky podpoře Statutárního města Ostrava působí na Ostravské univerzitě, se dostala do prestižního žebříčku vědců sestavovaného americkou Stanfordskou univerzitou (WORLD’S TOP 2 % SCIENTISTS). Zařadila se tak mezi další etablované ostravské vědce.
Přírodovědecká fakulta spouští nový systém doučování ve studentské režii. Tým DOUČKA spoluvytvářejí vybrané studentky a vybraní studenti ze všech kateder. Už 6. prosince se s nimi můžou od 9:30 do 13:00 všichni zájemci potkat na Hladnově.
12345678910111213