Archiv aktualit
Počet vlků ve střední Evropě i v České republice vzrůstá a ČR díky své centrální geografické pozici umožňuje další propojování populací vlka. Na vědeckém výzkumu, zaměřeném na současnou populační strukturu vlka obecného v centru Evropy, se podílel kromě dalších i doc. Pavel Hulva a jeho studenti z Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Vědci z Ostravské univerzity a zpěvák Dan Bárta, který je zároveň studentem aplikované ekologie na této katedře, vytvořili mobilní aplikaci Lovec vážek CZ.
Vzácný host na Přírodověděcké fakultě Ostravské univerzity.
Zajímavé výsledky nejčastěji vzniknou, když se propojí vědci různých disciplín.
BRYOLAB je označení Středoevropské bryologické laboratoře, která úspěšně funguje na katedře biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity od roku 2010. Dovolte nám milí čtenáři, abychom Vás pozvali na jednu z jejich expedic.
„Místo papírových brožurek studentům na iPadu ukážeme, jak si podat přihlášku a kde najdou seznam oborů,“ říká tiskový mluvčí Adam Soustružník k expozici Ostravské univerzity na největším veletrhu pomaturitního vzdělávání v ČR a SR.
Stav české krajiny se čím dál tím víc zhoršuje. Pokud se s tím nezačne něco dělat, dopadne to neradostně…
Slavnostní vesmírná imatrikulace ke studiu na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity pro studenty prvních ročníků se uskutečnila ve čtvrtek 12. října 2017 v kině Vesmír.
Děti z ostravské mateřské školky Poděbradova i jejich rodiče prožili ve středu 20. září 2017 zážitkové odpoledne protkané zábavnou chemií. Mateřská školka ve spolupráci s katedrou chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity připravila slavnost s názvem „Hokusy, pokusy“.
Právě vyšla nová monografie a vysokoškolská učebnice zároveň, která cílí na problematiku fungování vodních toků a jejich management - autory 4 kapitol z celkového počtu 24 v této učebnici jsou naši geomorfologové z PřF OU.
Zatímco si o prázdninách většina studentů dopřává odpočinku od školních povinností, nadšenci z Ostravské univerzity pomáhají nadaným žákům rozvíjet jejich talent.
Jména biologů z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity figurují v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů na světě: Science. A mezi autory je i studentka – gratulujeme!
Unikátní mapu zelených veteránů a jejich ohrožených broučích obyvatel vytvořili entomologové z Biologického centra AV ČR a geoinformatici z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Našli i vzácné brouky, kteří na mnoha místech Evropy již vyhynuli. Údaje sbírali v jihomoravských luzích na ploše 14 tisíc hektarů od roku 2006. Mapa je důležitým podkladem pro ochranu tohoto biologicky velmi cenného území.
Tři úspěšné studenty Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, kteří získali ocenění na studentské vědecké konferenci Student Research Conference 2017 PřF OU, vyzpovídala redaktorka Českého rozhlasu Ostrava Dagmar Misařová.
V pátek 30. června 2017 se uskutečnily v Domě kultury Akord slavnostní promoce absolventů bakalářských, magisterských a navazujících magisterských oborů i doktorského studia Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Ukázat přírodní vědy jako krásné, tajemné a také zábavné má každoročně za cíl popularizační akce Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě. Letošní, v pořadí již 11. ročník, se uskutečnil v úterý 27. června 2017 od 8:30 do 13:00 hodin.
Ve dnech 22. až 24. května 2017 pořádala katedra chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity pod záštitou děkana PřF OU doc. RNDr. Jana Hradeckého, Ph.D. již tradiční mezinárodní konferenci.
Ve středu 24. května 2017 proběhl v budově A Přírodovědecké fakulty seminář s názvem Aplikace Clarisketch a její využití ve výuce.
Publikace s názvem Vážky (Insecta: Odonata) České republiky, jejímiž autory jsou Aleš Dolný (hlavní autor), Dan Bárta a Filip Harabiš, byla oceněna jako nejlepší přírodovědecká encyklopedie roku 2016.
Zdeněk Ďuriš, profesor mořské biologie, špička ve svém oboru, patří mezi 10 oceánologů světa, kteří objevují úplně nové druhy krevet, potápí se v tropických i arktických vodách.
1234567891011121314