Archiv aktualit
Naše
Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) završilo projekt Budoucím vědcem ve světě nových technologií a přírodních věd. I díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se lektoři
(nejen) z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity individuálně věnovali nadaným středoškolákům a pomáhali jim rozvíjet jejich vědomosti a schopnosti.
Vědecké týmy Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) uspěly v tradiční soutěži Grantové agentury České republiky (GAČR). Podporu získaly hned 4 projekty našich biologů, fyziků a geomorfologů, kromě toho se spoluřešitelsky budou naši vědci podílet na dalších dvou projektech. Na svůj výzkum by tak v následujících letech měli získat tolik potřebné finance.
V roce 2023 znovu podpoříme projekty našich studentů, kteří chtějí obohatit život u nás na fakultě i v Ostravě. Pokud máte nápad na výjimečné aktivity a řešíte peníze, náš stipendijní program Příroda bez hranic je tu možná právě pro Vás. Mezi úspěšné žadatele totiž rozdělíme na 250 tisíc korun. Hlásit se můžete do 22. ledna 2023.
Akademický senát Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) navrhne rektorovi do křesla děkanky doktorku Zuzanu Václavíkovou z katedry matematiky. V tajném hlasování získala 11 hlasů od 20 přítomných senátorů. Pokud rektor výběr senátorů schválí, povede od 1. března 2023 fakultu po 8 letech znovu žena.
Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) objevili ve vypuštěné vodní nádrži Baška rozsáhlou kolonii zvláště chráněných velevrubů malířských. Díky spolupráci s Povodím Odry se tak vědcům a studentům podařilo zachránit tisíce cenných vodních organismů.
O křeslo děkana naší fakulty nakonec budou v pátek 2. prosince usilovat jen docent Pavel Drozd z katedry biologie a ekologie a doktorka Zuzana Václavíková z katedry matematiky. Docent Roman Maršálek z katedry chemie se své kandidatury v samém závěru shromáždění akademické obce vzdal.
Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity (PřF OU) získala výjimečné partnerství. Zástupci katedry biologie a ekologie se dohodli na spolupráci s ukrajinskou terénní stanicí na Antarktidě. Naši vědci i studenti se tak nově dostanou k výzkumu na jižním pólu.
Ostravská univerzita hostila setkání odborníků na řasy a sinice. V rámci konference České algologické společnosti, kterou ve dnech 19.–21. září připravili zástupci katedry biologie a ekologie, představili svůj výzkum a řešili třeba i budoucí spolupráci.
Biologové Ostravské univerzity spojili síly s žákem držitele Nobelovy ceny. Výsledkem jsou zajímavé publikace v prestižních časopisech.
Letošní Noc vědců otevřela novou kapitolu. Vůbec poprvé se mezi sebou utkali popularizátoři vědy z českých univerzit a vědeckých institucí. Titul Český Vševěd si nakonec do Ostravy z finále v brněnském Univerzitním kině Scala přivezla doktorandka katedry biologie a ekologie Eva Bílková.
Příležitost? Promarněná šance? Nebo možnost zviditelnit se? Co znamená předsednictví Radě EU, které Česko převzalo se začátkem července, pro akademickou obec? Odpovídá docent Petr Rumpel z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity (PřF OU) se před čtyřmi lety spojila s partnery z různých kontinentů. Rozsáhlé výměny studentů i mobility zaměstnanců mezi Českem, Kanadou, Vietnamem a Ukrajinou, sice výrazně narušila pandemie a válka, i tak je ale budoucnost otevřená.
Vědci Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) vyrazí v srpnu do moří v okolí Islandu. Díky nadaci NEURON budou s partnery z Akademie věd objevovat tajemství délky života žraloka malohlavého, který se dožívá přes 400 let. V jeho DNA budou hledat „gen dlouhověkosti“ a další zvláštnosti.
Vědci katedry chemie se pustili do výzkumu nemrznoucí vody na povrchu pevných látek. Spojili se s kolegy z německého Lipska.
Studovnu Jacquese Rupnika nově otevře Ostravská univerzita. Unikátní prostor vhodný pro studium, ale také pro vzdělávací či společenské akce se nachází v budově Univerzitní knihovny na Bráfově ulici. Ve studovně je navíc uloženo přes 1500 knih, které věnoval sám politolog a historik Jacques Rupnik.
Naše Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) dlouhodobě bojuje za zlepšení práce s nadanými studenty. V současnosti zkoušíme do této snahy zapojit i špičkové odborníky naší Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU). Opřít se přitom můžeme mimo jiné o úspěšné vědce, kteří dokáží své chráněnce ze středních škol zasvětit do světa velké vědy a třeba i přivést k zajímavým úspěchům.
Už několik týdnů funguje na hladnovských kolejích Ostravské univerzity adaptační centrum mOva. O tom, co všechno mOva přináší, si povídáme s jedním s iniciátorů Tomášem Kukučem.
Přírodní vědy jsou pro řadu studentů pořád velkým strašákem. Učitelé proto dlouhodobě hledají cesty, jak zbourat mýty, které jsou spjaté s matematikou, fyzikou nebo chemií. Koronavirová pandemie naplno ukázala, že se můžou objevit překážky, se kterými bojují i ti nejlepší pedagogové.
Katedra chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) se může pochlubit navázáním nové spolupráce. Pro svůj výzkum získala partnera v podobě univerzity v německém Lipsku.
Projekt Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) na inkluzivní vzdělávání a mezigenerační dialog mládeže a seniorů se dostal mezi nejlepší v Česku. Dům zahraniční spolupráce jej zařadil do užší nominace na ocenění v rámci kategorie Inkluze a diverzita.
1234567891011121314