Archiv aktualit
Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity (PřF OU) se před čtyřmi lety spojila s partnery z různých kontinentů. Rozsáhlé výměny studentů i mobility zaměstnanců mezi Českem, Kanadou, Vietnamem a Ukrajinou, sice výrazně narušila pandemie a válka, i tak je ale budoucnost otevřená.
Vědci Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) vyrazí v srpnu do moří v okolí Islandu. Díky nadaci NEURON budou s partnery z Akademie věd objevovat tajemství délky života žraloka malohlavého, který se dožívá přes 400 let. V jeho DNA budou hledat „gen dlouhověkosti“ a další zvláštnosti.
Vědci katedry chemie se pustili do výzkumu nemrznoucí vody na povrchu pevných látek. Spojili se s kolegy z německého Lipska.
Studovnu Jacquese Rupnika nově otevře Ostravská univerzita. Unikátní prostor vhodný pro studium, ale také pro vzdělávací či společenské akce se nachází v budově Univerzitní knihovny na Bráfově ulici. Ve studovně je navíc uloženo přes 1500 knih, které věnoval sám politolog a historik Jacques Rupnik.
Naše Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) dlouhodobě bojuje za zlepšení práce s nadanými studenty. V současnosti zkoušíme do této snahy zapojit i špičkové odborníky naší Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU). Opřít se přitom můžeme mimo jiné o úspěšné vědce, kteří dokáží své chráněnce ze středních škol zasvětit do světa velké vědy a třeba i přivést k zajímavým úspěchům.
Už několik týdnů funguje na hladnovských kolejích Ostravské univerzity adaptační centrum mOva. O tom, co všechno mOva přináší, si povídáme s jedním s iniciátorů Tomášem Kukučem.
Přírodní vědy jsou pro řadu studentů pořád velkým strašákem. Učitelé proto dlouhodobě hledají cesty, jak zbourat mýty, které jsou spjaté s matematikou, fyzikou nebo chemií. Koronavirová pandemie naplno ukázala, že se můžou objevit překážky, se kterými bojují i ti nejlepší pedagogové.
Katedra chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) se může pochlubit navázáním nové spolupráce. Pro svůj výzkum získala partnera v podobě univerzity v německém Lipsku.
Projekt Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) na inkluzivní vzdělávání a mezigenerační dialog mládeže a seniorů se dostal mezi nejlepší v Česku. Dům zahraniční spolupráce jej zařadil do užší nominace na ocenění v rámci kategorie Inkluze a diverzita.
Jubilejní 30. ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka přinesl vyrovnané soupeření elitních matematiků z Česka i zahraničí. Mladší kategorii ovládl na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (PřF OU) Antoni Puch z polské Varšavy, starší pak Márton Borbényi z maďarské Budapešti.
Víme, že někteří z vás propásli standardní kolo přijímacího řízení (deadline byl do 15. března). I proto vám chceme dát ještě šanci najít si u nás vysněný obor. Hned šest našich kateder stále přijímá na vybrané obory studenty.
Vedení Ostravské univerzity (OU) se souhlasem děkanů všech fakult udělilo „Ocenění Ostravské univerzity za zásluhy o svobodu a demokracii“ panu profesorovi Petru Fialovi za to, že vrátil do boje o svobodu a demokracii odvahu a lidskost. Touto cenou byli doposud oceněni polský publicista a historik Adam Michnik a český spisovatel, publicista a historik Petr Pithart při příležitosti výročí sametové revoluce v roce 2019.
Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity hostila dvoudenní konferenci Arboristické akademie Českého svazu ochránců přírody. Naši biologové s hosty z řad arboristů a správců zeleně řešili ochranu stromů před škůdci jakými jsou jmelí nebo klíněnka.
Nejen Ukrajinci na útěku ze své země nyní potřebují podat pomocnou ruku. Na Ostravské univerzitě máme devadesát ukrajinských studentek a studentů, kteří se vinou války ocitají bez podpory svých rodin.
Pochod na podporu Ukrajiny prošel ve čtvrtek 24. února centrem Ostravy. Na místě kromě dalších řečníků vystoupil také děkan Přírodovědecké fakulty docent Jan Hradecký.
Co forenzní entomologové sledují pro určení doby od úmrtí oběti? A jak může tato věda pomoct zprostit viny již několik let odsouzeného člověka? Odpovědi na tyto otázky najdete ve 4. čísle BioloGeeku.
Ostravská univerzita slaví své 30. narozeniny. Poznejte zajímavé osobnosti, které s Ostravskou spojily své jméno. Tentokrát jsme si povídali se Sandrou Charvátovou, studentkou, absolventkou a vědkyní Ostravské univerzity.
Adriana Volná patří mezi nadějné vědkyně naší Přírodovědecké fakulty. Jak sama říká, na velká gesta si příliš nepotrpí a má ráda svůj klid. Absolventka katedry biologie a ekologie se našla v laboratořích biofyziků, kde s kolegy zkouší změnit vlastnosti rostlin. V budoucnu by tak díky jejich výzkumu mohly být odolnější v nepříznivých podmínkách a třeba i zdravější, pokud skončí na našem talíři.
Objev penicilinu odstartoval novou éru v léčbě bakteriálních infekcí. I přes to lékaři od té doby narážejí na bakterie, které jsou vůči antibiotikům rezistentní.
Pokud pro vás studium není jen pouhou cestou za titulem a všímáte si dění kolem sebe, možná pro vás máme neodolatelnou nabídku. Stačí jen, když nám představíte svůj nápad na obohacení života na naší fakultě i v Ostravě nebo na přiblížení krásy vědy různým generacím. Už jen do 17. ledna 2022 můžete od nás získat peníze z našeho stipendijního programu Příroda bez hranic.
12345678910111213