Archiv aktualit
Ve středu 17. listopadu proběhl happening k výročí Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. Na akci promluvil rektor Jan Lata i studenti, včetně jednoho z běloruských studentů, kteří teď na Ostravské univerzitě studují. Ulicí zněla česká hymna, potlesk i cinkot skleniček.
Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity
ve spolupráci se společností Beepartner a.s. připravila konferenci, která řeší ty nejinovativnější přístupy v rozvoji měst, obcí a regionů.
Grantová agentura České republiky (GA ČR) ocenila výzkum našeho profesora Marka Eliáše. Přední molekulární biolog z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) dokázal se svým týmem přispět k lepšímu pochopení evoluce a fungování jednobuněčných organismů zvaných plastidy.
Naši sociální geografové jsou v polovině přípravy rozvojové strategie Moravské Ostravy a Přívozu.
Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) prokázali rozsáhlou expanzi kobylky kuželohlavé. Teplomilný rovnokřídlý hmyz se i v důsledku globálního oteplování začíná ve velkém objevovat na Ostravsku. Završili tak pětiletý výzkum v terénu, se kterým jim pomohli i amatérští pozorovatelé z řad veřejnosti.
Dovolujeme si Vás pozvat na schůzku k aktivitě ABAKU, která se bude konat v pondělí 6. září 2021 od 11. hodiny. Vezměte s sebou klidně své studenty i další zájemce.Sejdeme se na hladnovském pracovišti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, konkrétně v místnosti L105.
Díky Erasmu a programu VIA se naši studenti na jeden až dva semestry zapisují na univerzitách v Anglii, Německu, Portugalsku ale třeba i v Mexiku nebo ve Spojených Státech. Právě ze zahraničních univerzit k nám nejen díky zmíněným programům do Ostravy pravidelně míří také cizí studenti.
Žebříček THE Young University Rankings 2021 srovnává mladé světové univerzity do 50 let. Ostravská univerzita (OU) se v tomto prestižním srovnání mezi mladými českými univerzitami umístila na 2. místě. Do žebříčku se jich z Česka dostalo šest. Při klasifikaci škol se brala v úvahu kvalita vyučování i výzkumu, publikace, zahraniční spolupráce a také úspěšnost přenosu výzkumu do praxe. Ostravská univerzita se na všechny tyto oblasti v posledních letech intenzivně soustředí.
Pandemie Covidu-19, a s ní související omezení, zasáhla všechny. Nejinak tomu bylo i u nadaných žáků. Jejich vnitřní motivaci, která je pro jejich učitele i mentory radostí, ale naštěstí ani koronavirová pandemie u většiny nepozastavila.
Studenti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) pomůžou s využitím někdejšího bíloveckého lomu. Naši Organizaci SOVA oslovili zástupci Gymnázia Mikuláše Koperníka, kteří jej chtějí časem proměnit v ekologické centrum.
V pondělí 1. března obdrželi diplom tři noví docenti, čtvrtý se předávání zúčastnit nemohl. Vzhledem k tomu, že se kvůli pandemii neuskutečnilo slavnostní předání diplomů na podzimní Vědecké radě, chtěl rektor Jan Lata alespoň na krátkém setkání akademikům poděkovat.
Katedra biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty (KBE PřF OU) pokračuje v modernizaci vybavení. Americká robotická stanice, kterou pořídila díky Nadačnímu fondu Vítkovice Steel pomůže našim studentům s přípravou do praxe a vědcům k zefektivnění výzkumu i novým projektům.
Naše Přírodovědecká fakulta otevírá talentovaným středoškolákům dveře stále víc dokořán. Vyučující i vědci je pomáhají zasvětit do světa vědy a mnohdy je začleňují do svých výzkumných týmů. Zatím posledním příkladem této praxe je Nikola Macháčová, která nedávno uspěla v soutěži České hlavičky.
Katedra informatiky a počítačů naší Přírodovědecké fakulty (KIP PřF) spustila další projekt, který pomůže seniorům – a to hned ve třech evropských zemích.
Krátké anotace podpořených projektů grantovou agenturou České republiky
Vědecké týmy Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) zaznamenaly mimořádný úspěch v letošním kole soutěže Grantové agentury České republiky (GAČR).
Atomistické pochopení látky dosahuje v dnešní době tak vysoké úrovně, že dokážeme kontrolovat přírodu na počítači. Budoucnost je tedy v pochopení přírody díky výpočtům, které směřují k vývoji nových technologií. Toto je „poselství“ Michala Bajdicha.
Přírodovědecká fakulta letos pojala imatrikulaci prváků naprosto jinak, než je v akademickém světě obvyklé. A vyplatilo se.
an Miklín z katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity se vědecky věnuje hlavně kartografické tvorbě, mapovému designu a krajinné ekologii. Vědecké výsledky své práce popularizuje například prostřednictvím fotografie, grafiky či tvorby naučných stezek.
12345678910111213