Úspěch nadějné fyzičky v tradiční soutěži středoškolských talentů Česká hlavička

Naše Přírodovědecká fakulta otevírá talentovaným středoškolákům dveře stále víc dokořán. Vyučující i vědci je pomáhají zasvětit do světa vědy a mnohdy je začleňují do svých výzkumných týmů. Zatím posledním příkladem této praxe je Nikola Macháčová, která nedávno uspěla v soutěži České hlavičky.

Talentovaní středoškoláci z našeho regionu často po maturitě opouštějí region a vybírají si univerzity v Praze, Brně nebo Olomouci. Vstupenkou do světa velké vědy ale může být i Ostrava. Nikola Macháčová už za studií na ostravském Matičním gymnáziu začala dělat první vědecké kroky na naší Přírodovědecké fakultě, které zůstala věrná i po maturitě. Nedávno studentku prvního ročníku naší katedry fyziky ocenili porotci tradiční soutěže České hlavičky, kde získala druhé místo v kategorii Universum „Člověk a exaktní vědy“.

Porotu soutěže České hlavičky zaujala svou prací Vlastnosti van der Waalsových heterostruktur 2D materiálů, která vznikala v úzké spolupráci s naší výzkumnou skupinou fyziky nanostruktur. Nikola Macháčová na heterostrukturách umně aplikovala metodiku vyvíjenou ve skupině na dvojrozměrných materiálech. O perspektivních dvojrozměrných materiálech, jejich heterostrukturách a optických vlastnostech našemu vědeckému týmu také nedávno vyšel článek v uznávaném mezinárodním časopise „Journal of Chemical Theory and Computation“ u Americké chemické společnosti. A mezi jeho spoluautory figuruje právě Nikola Macháčová, která ještě před maturitou pod vedením doktora Františka Karlického a jeho kolegů z katedry fyziky propadla zájmu o oblast výpočtů nových materiálů.

„Líbila se mi oblast počítačového modelování, která dnes díky pokročilé výpočetní technice umožňuje předpovídat vlastnosti nových materiálů. Díky spolupráci se zástupci fyziky nanostruktur jsem se naučila používat programy pro kvantově mechanické výpočty, základy programování i práce na superpočítači. Navíc jsem získala cenné zkušenosti a vyzkoušela jsem si vědeckou práci – od rešerše až po publikaci článku. Výhodou bylo, že mi vědci Přírodovědecké fakulty od začátku všechno trpělivě vysvětlovali,“ říká Nikola Macháčová.

I přes tento úspěch ale ví, že má před sebou ve výuce i vědě pořád spoustu práce. Přístup vědců z katedry fyziky jí ale dokázal, že Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity pro ni po maturitě může být tou správnou adresou. Ať už online nebo při osobních konzultacích se totiž vždy dočkala pomoci od zkušených vědců a osobností katedry fyziky.

„Na OU se mi hodně líbí individuální přístup ke studentům a možnost zapojení do výzkumu prakticky od začátku studia. Už když jsem jako studentka gymnázia objevovala svět nanostruktur, vědci z katedry fyziky mě velmi podporovali, a vždy byli ochotní poradit, když jsem si s něčím nevěděla rady. A ve stejném duchu to pokračuje i teď. Navíc mě do budoucna láká třeba i nabídka stáží a studia v zahraničí, které fakulta nabízí,“ popisuje Macháčová.

Na podobný individuální přístup k talentovaným středoškolákům chce Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity vsázet stále více. Opřít se přitom může jak o práci Centra pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT), tak o aktivity kateder nebo studentských spolků, které pomáhají budoucím maturantům třeba s přípravou prací pro tradiční Středoškolskou odbornou činnost.

Diplom

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 12. 2020