Ohlédnutí za loňskými letními příměstskými Mensa tábory

I když teď venku máme zimní počasí, vrátíme se na chvíli v čase do letních měsíců. Spojenectví našeho Centra pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) s Mensou ČR přináší nadaným dětem zajímavé možnosti využití volného času.

Loňský rok přinesl hned čtyři turnusy letních příměstských campů pro děti od 7 do 12 let. Prim v programu hrály především zábavné a naučné aktivity s tématikou přírodních věd. V prvním týdnu děti například zkoumaly lidské tělo. Při praktických pokusech mohli třeba srovnat sílu paží, rychlost reakcí nebo otestovat rovnováhu či lidské smysly. V dalším týdnu je čekaly exkurzy do světa techniky. Kromě deskových her, mohly děti objevovat třeba hračky, které rozvíjejí technické dovednosti (např. Lego, Geomag, Boffin stavebnici, roboty Botley, hru Mechanická laboratoř atd.). Zážitkem pro ně bezesporu bylo seznámení s fungováním 3D tiskárny, kdy své nápady zadaly šikovnému programátorovi k namodelování a pak bedlivě sledovaly, jak je 3D tiskárna tiskne. Kromě toho zažily děti exkurzi do Malého světa techniky U6 v Dolní oblasti Vítkovice (DOV) nebo hornický vláček a fárání do dolu v Landek parku.

Třetí týden byl pro změnu ve znamení samotné přírody. Děti se zaměřily na cizopasníky a také na hmyz. Ochuzeny děti nebyly ani od výlety do ZOO, na Prašivou, kde jim průvodkyně po cestě přiblížila nejrůznější živočichy z Beskyd i tamní zajímavosti.

Letní campy uzavřel týden plný pokusů. Děti se znovu vrátily do Malého světa techniky U6 v DOV, kde si mohly užít všechny interaktivní exponáty. V rámci pokusů se pak zaměřily na 3D tiskárnu anebo fyzickou kondici při zdolávání haldy Ema. Děti pak objevovaly také kouzlo pravděpodobnosti, při hledání dvou lidí ze stejným datem narození v jedné třídě nebo si vyrobili chemikovu .zahrádku

Zveřejněno / aktualizováno: 01. 02. 2021