Aula Ostravské univerzity přivítala odborníky na řasy a sinice
Ostravská univerzita hostila setkání odborníků na řasy a sinice. V rámci konference České algologické společnosti, kterou ve dnech 19.–21. září připravili zástupci katedry biologie a ekologie, představili svůj výzkum a řešili třeba i budoucí spolupráci.
Aula Ostravské univerzity nabídla zázemí pro konferenci České algologické společnosti. Už 63. ročník prestižní akce byl letos v režii biologů z Laboratoře genomiky a evoluce protistů z Life Science Research Centre (LSRC) Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. I díky podpoře Moravskoslezského kraje a Slezské Ostravy tak naše univerzita mohla uvítat odborníky a studenty, kteří se ve svém výzkumu zaměřují na řasy a sinice.
„My vědci jsme často zavalení prací a mnohdy jen složitě hledáme prostor pro zastavení. konference byla pro nás na jednu stranu obrovskou pořadatelskou výzvou a zodpovědností, na stranu druhou ale také příležitostí vyslechnout si zajímavé příspěvky z naší oblasti zájmu a potkat kolegy z dalších výzkumných center. věřím, že na ostravsko po konferenci nebudou vzpomínat s vžitými stereotypy, ale budou se tu rádi vracet nejen za námi na univerzitu, ale třeba i jako turisté. i proto jsme je koneckonců vzali třeba do rodného domu zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela v Hynčicích nebo na vyhlídkovou věž Nové radnice,“ říká vedoucí LSRC profesor Marek Eliáš.
Pořadatelský tým navíc připravil i ocenění pro nejlepší prezentující. I s ohledem na velkou tematickéou různorodost nakonec byly uděleny dvě ceny. Cenu za nejlepší prezentaci si odnesli Petr Knotek, který porotu zaujal modelováním vlastností křemičitých schránek některých řas a Aleksandar Stanojković, který velmi dobře navázal na přednášku svého školitele, doktora Petra Dvořáka, a seznámil publikum s výsledky svých analýz populační genetiky sinic.
Zveřejněno / aktualizováno: 11. 10. 2022