Archiv aktualit
Co forenzní entomologové sledují pro určení doby od úmrtí oběti? A jak může tato věda pomoct zprostit viny již několik let odsouzeného člověka? Odpovědi na tyto otázky najdete ve 4. čísle BioloGeeku.
Adriana Volná patří mezi nadějné vědkyně naší Přírodovědecké fakulty. Jak sama říká, na velká gesta si příliš nepotrpí a má ráda svůj klid. Absolventka katedry biologie a ekologie se našla v laboratořích biofyziků, kde s kolegy zkouší změnit vlastnosti rostlin. V budoucnu by tak díky jejich výzkumu mohly být odolnější v nepříznivých podmínkách a třeba i zdravější, pokud skončí na našem talíři.
Objev penicilinu odstartoval novou éru v léčbě bakteriálních infekcí. I přes to lékaři od té doby narážejí na bakterie, které jsou vůči antibiotikům rezistentní.
Grantová agentura České republiky (GA ČR) ocenila výzkum našeho profesora Marka Eliáše. Přední molekulární biolog z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) dokázal se svým týmem přispět k lepšímu pochopení evoluce a fungování jednobuněčných organismů zvaných plastidy.
Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) prokázali rozsáhlou expanzi kobylky kuželohlavé. Teplomilný rovnokřídlý hmyz se i v důsledku globálního oteplování začíná ve velkém objevovat na Ostravsku. Završili tak pětiletý výzkum v terénu, se kterým jim pomohli i amatérští pozorovatelé z řad veřejnosti.
Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity si ve spolupráci s kolegy z Norska připsali velký úspěch. Jako první detailně popsali novou třídu řas. Jejich popis světu přináší důležitý posun ve znalostech o evoluční rozmanitosti těchto organismů.
Studenti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) pomůžou s využitím někdejšího bíloveckého lomu. Naši Organizaci SOVA oslovili zástupci Gymnázia Mikuláše Koperníka, kteří jej chtějí časem proměnit v ekologické centrum.
Katedra biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty (KBE PřF OU) pokračuje v modernizaci vybavení. Americká robotická stanice, kterou pořídila díky Nadačnímu fondu Vítkovice Steel pomůže našim studentům s přípravou do praxe a vědcům k zefektivnění výzkumu i novým projektům.
Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) prokázali vliv urbanizace na hnízdění ptáků v Ostravě. Město protnuli sítí ptačích budek a přes rok zkoumali chování pěvců v různě zastavěných místech. Analýza dat potvrdila, že ptáci se příliš nehrnou do zastavěnějších městských částí. Výzkum mladých biologů v budoucnu využije ostravský magistrát.
Mladý vědec Ostravské univerzity zaujal svým výzkumem kapacity z Harvardu. Se svým týmem odkrývá nevyjasněnou kapitolu z prehistorie Severní Ameriky. Nově tak bude ve své práci pokračovat přímo po boku světově uznávaného genetika Davida Reicha. Právě dnes vyšel jeho článek v Nature.
Biologové a geomorfologové ostravské Přírodovědecké fakulty spouští unikátní výzkum ostravských hald. Chtějí tak prokázat jejich vysokou hodnotu v dnešní krajině a přilákat na kopce nad Ostravou třeba i turisty.
Ostravská Přírodovědecká fakulta ve spolupráci s městem Ostrava provede unikátní výzkum hnízdní ekologie pěvců a vlivu urbanizace na jejich hnízdění. V rámci společného projektu studentské organizace SOVA z Katedry biologie a ekologie, PřF a města Ostravy bude ve vybraných městských obvodech instalováno celkem 48 ptačích budek.
Unikátní mobilní aplikace ostravské Přírodovědecké fakulty Lovec vážek CZ/Dragonfly Hunter CZ vstoupí do nové éry. Pomůcka pro milovníky přírody, kterou na základě nápadu známého zpěváka Dana Bárty, vyvinuli biologové ve spolupráci se zástupci Katedry informatiky a počítačů a výzkumníky Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování, nabídne hned několik novinek. Kromě přívětivějšího uživatelského rozhraní v mobilních telefonech začne sloužit také přímo v internetových prohlížečích.
O jednom neúspěšném evolučním experimentu...
Letošní, v pořadí již 12. ročník akce Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě, se konal v úterý 26. června 2018 od 8.30 do 13.00 hodin.
Unikátní vědecký projekt zaměřený na vážky.
Svatý Tomáš a Princův ostrov – přírodní perla Guinejského zálivu.
Počet vlků ve střední Evropě i v České republice vzrůstá a ČR díky své centrální geografické pozici umožňuje další propojování populací vlka. Na vědeckém výzkumu, zaměřeném na současnou populační strukturu vlka obecného v centru Evropy, se podílel kromě dalších i doc. Pavel Hulva a jeho studenti z Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Vědci z Ostravské univerzity a zpěvák Dan Bárta, který je zároveň studentem aplikované ekologie na této katedře, vytvořili mobilní aplikaci Lovec vážek CZ.
BRYOLAB je označení Středoevropské bryologické laboratoře, která úspěšně funguje na katedře biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity od roku 2010. Dovolte nám milí čtenáři, abychom Vás pozvali na jednu z jejich expedic.
123