Archiv aktualit
Grantová agentura České republiky (GA ČR) ocenila výzkum našeho profesora Marka Eliáše. Přední molekulární biolog z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) dokázal se svým týmem přispět k lepšímu pochopení evoluce a fungování jednobuněčných organismů zvaných plastidy.
Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) prokázali rozsáhlou expanzi kobylky kuželohlavé. Teplomilný rovnokřídlý hmyz se i v důsledku globálního oteplování začíná ve velkém objevovat na Ostravsku. Završili tak pětiletý výzkum v terénu, se kterým jim pomohli i amatérští pozorovatelé z řad veřejnosti.
Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity si ve spolupráci s kolegy z Norska připsali velký úspěch. Jako první detailně popsali novou třídu řas. Jejich popis světu přináší důležitý posun ve znalostech o evoluční rozmanitosti těchto organismů.
Studenti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) pomůžou s využitím někdejšího bíloveckého lomu. Naši Organizaci SOVA oslovili zástupci Gymnázia Mikuláše Koperníka, kteří jej chtějí časem proměnit v ekologické centrum.
Katedra biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty (KBE PřF OU) pokračuje v modernizaci vybavení. Americká robotická stanice, kterou pořídila díky Nadačnímu fondu Vítkovice Steel pomůže našim studentům s přípravou do praxe a vědcům k zefektivnění výzkumu i novým projektům.
Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) prokázali vliv urbanizace na hnízdění ptáků v Ostravě. Město protnuli sítí ptačích budek a přes rok zkoumali chování pěvců v různě zastavěných místech. Analýza dat potvrdila, že ptáci se příliš nehrnou do zastavěnějších městských částí. Výzkum mladých biologů v budoucnu využije ostravský magistrát.
Mladý vědec Ostravské univerzity zaujal svým výzkumem kapacity z Harvardu. Se svým týmem odkrývá nevyjasněnou kapitolu z prehistorie Severní Ameriky. Nově tak bude ve své práci pokračovat přímo po boku světově uznávaného genetika Davida Reicha. Právě dnes vyšel jeho článek v Nature.
Biologové a geomorfologové ostravské Přírodovědecké fakulty spouští unikátní výzkum ostravských hald. Chtějí tak prokázat jejich vysokou hodnotu v dnešní krajině a přilákat na kopce nad Ostravou třeba i turisty.
Ostravská Přírodovědecká fakulta ve spolupráci s městem Ostrava provede unikátní výzkum hnízdní ekologie pěvců a vlivu urbanizace na jejich hnízdění. V rámci společného projektu studentské organizace SOVA z Katedry biologie a ekologie, PřF a města Ostravy bude ve vybraných městských obvodech instalováno celkem 48 ptačích budek.
Unikátní mobilní aplikace ostravské Přírodovědecké fakulty Lovec vážek CZ/Dragonfly Hunter CZ vstoupí do nové éry. Pomůcka pro milovníky přírody, kterou na základě nápadu známého zpěváka Dana Bárty, vyvinuli biologové ve spolupráci se zástupci Katedry informatiky a počítačů a výzkumníky Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování, nabídne hned několik novinek. Kromě přívětivějšího uživatelského rozhraní v mobilních telefonech začne sloužit také přímo v internetových prohlížečích.
O jednom neúspěšném evolučním experimentu...
Letošní, v pořadí již 12. ročník akce Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě, se konal v úterý 26. června 2018 od 8.30 do 13.00 hodin.
Unikátní vědecký projekt zaměřený na vážky.
Svatý Tomáš a Princův ostrov – přírodní perla Guinejského zálivu.
Počet vlků ve střední Evropě i v České republice vzrůstá a ČR díky své centrální geografické pozici umožňuje další propojování populací vlka. Na vědeckém výzkumu, zaměřeném na současnou populační strukturu vlka obecného v centru Evropy, se podílel kromě dalších i doc. Pavel Hulva a jeho studenti z Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Vědci z Ostravské univerzity a zpěvák Dan Bárta, který je zároveň studentem aplikované ekologie na této katedře, vytvořili mobilní aplikaci Lovec vážek CZ.
BRYOLAB je označení Středoevropské bryologické laboratoře, která úspěšně funguje na katedře biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity od roku 2010. Dovolte nám milí čtenáři, abychom Vás pozvali na jednu z jejich expedic.
Publikace s názvem Vážky (Insecta: Odonata) České republiky, jejímiž autory jsou Aleš Dolný (hlavní autor), Dan Bárta a Filip Harabiš, byla oceněna jako nejlepší přírodovědecká encyklopedie roku 2016.
V úterý 2. února 2016 byla zahájena výstava fotografií Vítězslava Pláška z katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity s názvem Za mechorosty kolem světa.
Ve dnech 17. - 19. dubna 2009 proběhla v prostorách Hornického muzea Landek celostátní konference České společnosti pro ekologii pod názvem „Od jedinců k ekosystémům - struktury a vztahy“.
12