Jak souvisí termika a klimatické změny

Dne 4. února 2016 navštívili katedru fyziky PřF OU žáci ZŠ Vrbno pod Pradědem. Žáci sledovali výrobu mrazící směsi (ledová tříšť se solí) a porovnávali její teplotu s teplotou samotné ledové tříště. Bylo pro ně velké překvapení, když zjistili, že mrazicí směs může dosáhnout teploty –16 °C. Experiment byl předveden kvůli souvislostem mezi táním ledu v Severním ledovém oceánu a změnou klimatu na Zemi. Žáci viděli, jak se mění rozloha ledu nad Severním ledovým oceánem, jak se mění množství oxidu uhličitého v atmosféře, ve kterém měsíci v roce je jeho koncentrace největší atd. Nechyběly experimenty na přenos vnitřní energie vedením tepla (kondukcí) a prouděním plynu (konvekcí) nebo na var za sníženého tlaku.

Výuku vedli RNDr. Libuše Švecová, Ph.D.doc. RNDr. Libor Koníček, Ph.D. Pomůcky k experimentům připravila Zlata Skripová. Za ZŠ Vrbno pod Pradědem byl během výuky přítomen Mgr. Pavel Remeš, Ph.D. Věříme, že se program žákům líbil a přijedou nás opět navštívit.

Žáci ZŠ Vrbno pod Pradědem na katedře fyziky PřF OU

Zveřejněno / aktualizováno: 12. 03. 2017