V brazilském Rio de Janeiru využívají podobné přístupy k nadaným žákům

Na katedře fyziky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity je v tomto semestru zapsaný brazilský student Thales da Silva Domingos. V rámci jeho výměnného studijního pobytu, který zahrnuje navazující studium biofyziky, si jako jeden z předmětů zvolil také Teaching Students Gifted in Science and Mathematics, který vyučuje doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D. Thales da Silva Domingos se totiž stejně jako paní docentka intenzivně věnuje práci s žáky, nadanými v oblasti Science. Díky tomu se zástupci Centra pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) dozvěděli mnohé o postupech, jaké využívají pro práci s nadanými žáky v Rio de Janeiru, odkud brazilský student pochází a kde pátým rokem studuje Universiddade Federal Fluminens, Physics Institute.

Zástupci našeho CVVPT při bedlivějším zkoumání zjistili, že k práci s nadanými v Brazílii přistupují stejně a také pro ně je klíčová příprava učitelů. Oborové aktivity, přírodovědné kempy, letní a zimní školy, projekty s výzkumnými cíli, soutěže i exkurze – to je jen krátký výčet aktivit, u kterých by zástupci našeho CVVPT našli se svými brazilskými kolegy společný průsečík.

„Je skvělé, že se tak výrazně shodujeme. I přesto, že jsme na jiných kontinentech, díváme se na nadané jedince stejně. Je to bezesporu dané specifičností nadaných jedinců, a to bez ohledu na národnost nebo kulturu, ze které pocházejí. Primární jejich potřebou jsou výzvy, podpora a pochopení. No a jak je vidět, platí to jak v Ostravě, tak v Rio de Janeiru,“ říká vedoucí CVVPT doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D.

Brazilskému studentovi za jeho přítomnost v CVVPT i výměnu zkušeností bezesporu patří dík.

Zveřejněno / aktualizováno: 16. 10. 2019