Přírodovědecká fakulta hostila nadané studenty z celého Česka

Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) ostravské Přírodovědecké fakulty (Přf OU) připravilo speciální exkurzi pro nadané žáky z celostátního programu TALNET. Na katedrách fyziky, chemie i sociální geografie a regionálního rozvoje na ně čekala prohlídka laboratoří i workshopy.

Talentovaní teenageři z celého Česka nedávno pod hlavičkou programu TALNET Národního institutu pro další vzdělávání absolvovali soustředění v Moravskoslezském kraji. Tento program pro zvídavé a nadané studenty se zájmem o přírodní vědy i jejich učitele přesně na míru nabízí vzdělávací, badatelské i komunikační aktivity z fyziky, matematiky, chemie, biologie, geografie i technických disciplín. Právě soustředění je příležitostí, aby se účastníci online kurzů setkali a získali kromě zážitků z exkurzí další cenné zkušenosti pro vlastní rozvoj.

I díky spolupráci s naším CVVPT dostala zhruba třicítka nadaných školáků příležitost osahat si vysokoškolské prostředí. Zástupci katedry fyziky, katedry chemie i katedry sociální geografie a regionálního rozvoje pro návštěvníky připravili několikahodinový program, v jehož průběhu se seznámili s výzkumem na katedrách a zároveň se na přírodní vědy podívali z jiného úhlu. Samozřejmostí pak byl prostor pro dotazy návštěvníků, kteří se zajímali o detaily, které mnohdy po akademicích nevyzvídají ani vysokoškolští studenti.

„Hodnocení nadaných žáků a studentů z TALNETU na exkurzi se poslouchalo hodně příjemně. Odezva na aktivity, které jsme jim nabídli na jednotlivých katedrách, byla úžasná. Jediné, co jim vadilo, bylo, že nemohli zůstat déle. Z vlastní zkušenosti vím, jak dokáží být nadaní mladí lidé upřímní. Když pak nadšeně vyprávějí o našich opravdových vědcích, zajímavých experimentech, nápadech i prostředí, musí to potěšit každého zaměstnance naší fakulty. Věřím, že i ty kolegy, kteří se s nimi tentokrát přímo nesetkali. Všem, kteří se na zajištění exkurze podíleli, patří velký dík. Věřím také, že to je to pravé povzbuzení do naší další práce,“ říká vedoucí CVVPT doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D.

Exkurze navíc ukázala, že spolupráce mezi CVVPT a Národním pedagogickým institutem nemusí být v rámci programu TALNET ojedinělá.

„Doteď jsme s CVVPT spolupracovali spíše v oblasti vzdělávání pedagogů a vytváření sítě škol, lektorů a dalších subjektů v Moravskoslezském kraji. Proběhlé soustředění bylo prvním pokusem tuto spolupráci přenést také do oblasti vzdělávání nadaných a péče o nadané v programu Talnet. Protože v současnosti máme poměrně silnou skupinu účastníků TALNETu ze Slezska, rozhodli jsme se využít dobrých kontaktů s doc. Škrabánkovou. Za to že nám vyšla i s katedrami vstříc jí patří velký dík,“ říká za Národní institut pro další vzdělávání Mgr. Vojtěch Tutr.

I díky zpětné vazbě se tak budoucnu třeba na půdě Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budeme těšit na další setkání s nadanými z programu TALNET.

Přírodovědecká fakulta hostila nadané studenty z celého Česka

Zveřejněno / aktualizováno: 10. 02. 2020