Projekt Global Expert – Potenciál obnovitelných organických zdrojů pro záchyt CO2 a úpravu odpadních vod

Naše výzkumná skupina pod vedením prof. Dr. Sonii Zulfiqar se věnuje inovativnímu projektu, který se zaměřuje na využití obnovitelných organických zdrojů pro selektivní zachycení CO2 a čištění odpadních vod. Cílem tohoto projektu je vyvinout nové strategie pro přeměnu biomasy na „chytré“ porézní uhlíkové materiály, které jsou vysoce účinné jak pro selektivní zachycení CO2, tak pro čištění vody.

Stojíme před dvěma kritickými environmentálními problémy: globálním oteplováním způsobeným emisemi CO2 a znečištěním vody, které ohrožuje zdraví a ekosystémy. Naše metodologie zahrnuje využití obnovitelných zdrojů, jako jsou zbytky zemědělské a lesní biomasy, které slouží jako suroviny pro vývoj nových porézních materiálů. Tyto inovace nabízejí ekologické, cenově dostupné a udržitelné řešení pro zachycení CO2 a čištění odpadních vod, což výrazně přispívá k ochraně naší planety.

Projekt zahrnuje vytvoření nového výzkumného týmu na Katedře chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, který se zaměří na vývoj uhlíkových materiálů z biomasy pro zachycení CO2 a čištění vody. V rámci projektu se očekává publikace 10 vědeckých prací v kvalitních časopisech a přípravu a podání alespoň jednoho výzkumného projektu na úrovni EU.

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

Řešitelský tým

logo Ostrava!!!