FAQ

Katedra sociální geografie
a regionálního rozvoje
Přírodovědecká fakulta
Ostravská univerzita
Chittussiho 10
710 00 Ostrava - Slezská Ostrava

e-mail: geografiezavináčosutečkacz
telefon: 597 092 300, 553 462 300

  
cz   en


Proč studovat právě u nás v Ostravě?

U nás v Ostravě se nebudete nudit!

Chcete studovat nějakou univerzitu a přitom se ve volném čase nenudit? Zapomeňte na Prahu, Brno nebo Olomouc. Přijeďte k nám, do Ostravy, má vám co nabídnout. Protože Ostrava, to už dávno není jen ušmudlané průmyslové město. Protože Ostrava, to zdaleka není jenom Stodolní a její kluby. Protože Ostrava je městem mladých lidí, metropolí se vším všudy.

Radniční komplex Ostrava (1/4)Ostrava - pohledem z haldy Ema (2/4)Masarykovo náměstí (3/4)Jamie Cullum na Colours of Ostrava 2009 (4/4)

Pochybujete? Pak pohlédněte na tyto fotografie. A, řekněte, kdo by neznal Ostravaka? Ale teď už je čas vyrazit za ostravskými nej: prohlédněte si Ostravu ze 72 m výše z nejvyšší radniční vyhlídkové věže. Navštivte Stodolní s největším počtem zábavních podniků. Projděte se nejstarší pěší zónou. Vydejte se po památný vrch Landek do největšího hornického muzea a prohlédněte si největší expozici báňského záchranářství. K dalším ostravským nej patří nejstarší zdokumentované použití černého uhlí, nejhlubší uhelný důl a najdete tu i největší průmyslový památkový areál. Z Ostravy - Polanky vede nejdelší přívod lázeňských vod. Chloubou Ostravského muzea je nejoriginálnější pokojový orloj. Vykoupejte se v největším přírodním koupališti v Ostravě – Porubě. Navštivte zápas nebo koncert v ostravské ČEZ Aréně, která má největší hrací plochu ze všech sportovní hal v ČR. Nechejte se okouzlit nejmodernější budovou divadla loutek. Kupte si knihu v největší české knižní prodejně Librex. Vypravte se na Černou louku, kde na vás čeká největší bludný balvan, který k nám připutoval až z daleké Skandinávie. Zhlédněte největší judaiku na Ostravském ústředním hřbitově. Poslechněte si nejmodernější varhany v supermoderní budově ostravské Janáčkovy konzervatoře.

Radniční věž nad řekou Ostravicí (1/4)Závěrečný koncert SHF 2008, Katedrála Božského Spasitele (2/4)Slezskoostravský hrad (3/4)Miniuni (4/4)

Že máte raději festivaly? I pro vás toho má Ostrava víc než dost. Kdo by neznal Colours of Ostrava, mezinárodní hudební festival, na němž se svým fanouškům každoročně představuje více než 100 kapel z různých koutů světa. Máte-li radši vážnou hudbu, nenecháte si jistě ujít Janáčkův máj a Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy. Příznivci pimprlat, loutkových divadel, rádi zajdou na setkání loutkářů z celého světa, které se pravidelně koná právě v Ostravě jako bienále Spectaculo Interesse Ostrava. Mladí lidé, kteří rádi filmují, na kameru, znají a účastní se festivalu dětské a studentské filmové tvorby Ostravský koníček. Jedním z nejmladších ostravských festivalů činoherního divadla je Ost−ra−var (Pozor! Opravdu nejde o pivní slavnosti!), jehož prostřednictvím každoročně prezentují všechny čtyři profesionální ostravské činoherní scény to nejlepší ze svého aktuálního repertoáru. Atributy dalšího festivalu – Svatováclavského hudebního festivalu - je neobvyklá kombinace hudby, recitace, tance a divadelního představení realizovaných v církevních prostorách. A aby byl výčet festivalů pro vás, milovníky hudby, úplný nemůžeme opomenout ani další dva: Ostravské dny – Festival nové hudby a Folklor bez hranic.

CHKO Poodří (1/4)ZOO Ostrava (2/4)Věrozvěsti sv. Cyril a Metoděj na Radhošti v Beskydech (3/4)To jsou panoramata!... Beskydy (4/4)

kam na procházku? Slezkoostravský hrad pár kroků od centra je pro ni jako stvořený. A kdybyste v Ostravě snad radši na „zvířátka“ pak za těmi živými vzhůru do zdejší ZOO a za jako živými do DinoParku! Že nevíte, co je Miniuni? Pak zase nemusíte vystrčit nos z centra a přímo na výstavišti Černá louka si tuto zvláštnost můžete prohlédnout. A když už tam budete, vydejte se i několik metrů pod zem do Pohádkového sklepa strašidel. I filmoví fandové si v Ostravě přijdou na své. Čeká tu na ně Multikino CineStar, Kino Luna, Minikino kavárna, Kino Art, Akademický filmový klub Vesmír nebo Kino Polanka. A po procházce, nebo kině, šup do klubu! Nemyslete si však, že jsou jenom na Stodolní. Ostrava má téměř 100 klubů na různých místech.

Nic z toho, co jsme doposud jmenovali, nebylo pro vás to pravé ořechové? Inu, pak mám pro vás umění s velkým „U“ – divadlo. Kromě již zmiňovaného Divadla loutek Ostrava, můžete navštívit také představení Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče nebo nejmladší a nejmenší české divadlo Komorní scénu Aréna. Příznivce výtvarného umění potěší 40 ostravských galerií, k nimž ovšem musíme připočítat jedenačtyřicátého „benjamínka“ univerzitní galerii Student.

ČEZ Aréna Ostrava (1/4)Divadlo Antonína Dvořáka, Národní divadlo moravskoslezské (2/4)DinoPark Ostrava (3/4)Radnice města Ostravy (4/4)

Pořád jste nenašli, co hledáte? Pak pro vás Ostrava má i několik výtečných piv z minipivovarů. Že nepijete? Řeknu vám, je s vámi ale kříž! A což takhle do muzea by se vám nechtělo? Ostrava má pro vás hned tři – Hasičské muzeum, unikátní Hornické muzeum OKD a Muzeum města Ostravy. Jste spíš technicky zaměření? Pak si v Ostravě užijete. Jenom tady totiž najdete národní kulturní památky Důl Hlubina, Vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren. A nikde jinde v centru města neuvidíte to, co v Ostravě – těžní věž dolu Jindřich.

Je se skutečně nač těšit. Ani dojet k nám není těžké. Do Ostravy vede dálnice, která spojuje město s Prahou a Brnem. Výborné dopravní spojení je také po železnici. Město má několik železničních nádraží a kuriozitu, vlak staví i přímo na Stodolní! Hustá je síť městské hromadné dopravy. Ostrava je i hlavní silniční křižovatkou Moravskoslezského kraje. Je tu také mezinárodní „Letiště Leoše Janáčka Ostrava“. Cyklisté si pochvalují řadu ostravských cyklotras a cyklostezek.

„A kde budeme spát?“ zeptáte se možná. Jste přece studenti, tedy, budete studenty Ostravské univerzity v Ostravě, a studenti spí a bydlí na kolejích. Ty naše jsou pouhých deset minut od centra, v němž se nachází téměř všechny fakulty OU.

Atmosféra na stadionu Bazaly při zápase FC Baník Ostrava (1/4)Hráč HC Vítkovice Steel (2/4)Usain Bolt, Zlatá tretra 2009 (3/4)Cyklostezka Ostrava - Hrabová (4/4)

A co sport? Samozřejmě i sportu se můžete v Ostravě věnovat. Přímo vaše alma mater, Ostravská univerzita v Ostravě, má pro vás dárek: program pohybových aktivit pod názvem TEP. A kdyby vám náhodou i to bylo málo, můžete se v Ostravě vypravit do ČEZ Arény nebo na „fotbálek“ FC Baníku Ostrava na Bazaly. Čeká na vás také řada hřišť, kurtů, hal a sportovišť, můžete zajít i na golf, zajezdit si na koni. Plavce potěší letní i zimní plávání. Na příznivce zimních sportů čekají nedaleké Beskydy se speciální autobusovou linkou Skibus. Na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích se každoročně koná i tradiční atletický mítink Zlatá tretra, kde můžete spatřit i ty největší hvězdy současného atletického světa.

Nedaleko Ostravy leží navíc mnohá významná polská a slovenská města - Wrocław, Katowice, Opole, Oświęcim, Žilina, Čadca nebo Kraków. Toto hlavní město polské kultury každoročně navštíví až čtyři miliony turistů. Kraków je také druhým největším městem Polska a jeho staré město je spolu s historickou zástavbou zařazeno od roku 1978 na seznam světového kulturního dědictví OSN.

Chcete studovat vysokou školu a nechcete se nudit? Pak přijeďte studovat k nám, do Ostravy. Vyberte si některou ze šesti fakult Ostravské univerzity v Ostravě. Protože u nás, v Ostravě, se nudit nebudete!

Vlastník zprávy: Zuzana Tesarčíková Moškořová | Aktualizováno: 28. 02. 2012
 

© Ostravská univerzita 2006 - 2017
Ostravská univerzita, Dvořákova 7, 701 03 Ostrava 1
telefon: +420 597 091 111, +420 553 461 111
e-mail: studiumzavináčosutečkacz, infozavináčosutečkacz, podatelnazavináčosutečkacz

YouTube | Facebook | Google+ | Twitter | Instagram
RSS | Technický kontakt