Archiv aktualit
Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity uzavřela memorandum o spolupráci s Mensou Česko. Smlouva je stvrzením dlouholeté spolupráce našeho Centra pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) se zástupci Mensy Česko. V dalších letech má přinést společné kurzy a workshopy, které mají pomoci se zvýšením zájmu nadaných studentů o přírodní vědy a studium na fakultě.
Talentovaný absolvent ostravského Wichterlova gymnázia, Šimon Černý, si připsal další úspěch s razítkem Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Chráněnec doktora Františka Karlického si za svou práci z oblasti fyziky nanostruktur vysloužil 2. místo v soutěži Česká hlavička.
Katedra fyziky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) hostila v pátek 22. září mladé mensanky a mensany. Na 106 středoškolaček a středoškoláků se díky Centru pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) seznámilo s možnostmi studia i vědeckým výzkumem napříč fyzikálními obory na katedře.
Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement opakovaně získává projekty, které podporují nadané žáky. V posledních dvou letech se jednalo o projekty Budoucím vědcem ve světě nových technologií a přírodních věd (0003/7/NAD/2022) a Fyzika v hlavní roli (0032/7/NAD/2023).
Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) získalo i v tomto roce projekt, zaměřený na nadané žáky (MŠMT ČR, výzva Podpora nadaných žáků základních a středních škol).
Výzkumníci Katedry fyziky, Nilesh Kumar a František Karlický, objevili možnost zvláštní fáze u prvního experimentálně připraveného MXenu Ti3C2, což je v poslední době populární 2D materiál, v případě jeho plného pokrytí kyslíkem.
Katedra fyziky, resp. skupiny Fyziky nanostruktur a Biofyziky se ve spolupráci s dalšími pracovišti PřF, LF, PdF a VŠB-TUO aktivně podílí na přípravě strategického projektu LERCO.
V srpnu se nám podařilo publikovat novou práci, která se zabývá specifickou odezvou fotosyntetického aparátu smrku ztepilého při aklimaci na různou intenzitu světla.
Nový článek skupiny biofyziky zabývající strukturou tylakoidních membrán a významem nedvouvrstevných lipidových fází.
Na Katedře fyziky PřF OU jsme dne 30. srpna 2022 předali osvědčení o absolutoriu Rozšiřujícího studia učitelství fyziky pro základní a střední školy skupině 11 našich úspěšných absolventů.
Před několika dny se podařilo našemu týmu biofyziky publikovat novou práci, která se zabývá možnostmi regulace obsahu fenolových látek v rostlinách pomocí změn intenzity a barevnosti světla, v němž rostlina vyrůstá. Cílem bylo sledovat, jak je tento proces řízen na molekulární úrovni a jaké důsledky mají světlem vyvolané změny metabolismu fenolových látek pro odolnost rostlin vůči (foto-)oxidativnímu stresu
Student Wichterlova gymnázia (Ostrava-Poruba) Šimon Černý pod vedením Františka Karlického s prací „Elektrické a optické vlastnosti modifikací karbidu molybdenu a jejich izomerů“ vyhrál okresní kolo a nyní krajské kolo Středoškolské odborné činnosti v oboru „Fyzika“. K vynikajícímu úspěchu blahopřejeme a držíme palce v celostátní přehlídce.
Adriana Volná patří mezi nadějné vědkyně naší Přírodovědecké fakulty. Jak sama říká, na velká gesta si příliš nepotrpí a má ráda svůj klid. Absolventka katedry biologie a ekologie se našla v laboratořích biofyziků, kde s kolegy zkouší změnit vlastnosti rostlin. V budoucnu by tak díky jejich výzkumu mohly být odolnější v nepříznivých podmínkách a třeba i zdravější, pokud skončí na našem talíři.
Čtvrtek 22. listopadu 2012, od 14.10 hodin
Seminář studentů skupiny biofyziky v rámci řešení projektu studentské grantové soutěže (SGS20/PřF/2013).
Čtvrtek 6. prosince 2012, od 15 hodin
Skupina chemické fyziky působící na katedře fyziky pro Vás připravila semináře prezentující svou výzkumnou činnost.
Pondělí 11. června 2012, Podnikatelský inkubátor, místnost 332
Pondělí 1. července 2013, 09.00 - 17.30 hodin, Podnikatelský inkubátor, místnost 332.
6. prosince 2012,Podnikatelský inkubátor VŠB – TUO, místnost 333.
12