SHRINK SMART: The Governance of Shrinkage within a European Context
Zadavatel výzkumného projektu
- Evropská komise
Výzkumný program
- 7. Rámcový program pro vědu a výzkum (Regional and social cohesion - Regional development challenges in an evolving international context)
Doba trvání
- 5/2009 - 4/2012
Řešitelé projektu
Na řešení projektu se podílí celkem osm univerzit a výzkumných institucí.
- Project Leader - Helmholtz-Centre for Environmental Research – UFZ, Leipzig
Prof. Dr. Dieter Rink – vedoucí řešitelského týmu
Dr. Matthias Bernt
Dr. Annegret Haase - Ostravská univerzita, Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Centrum městského a regionálního managementu
RNDr. Petr Rumpel, Ph.D.
Mgr. Ondřej Slach
Dalšími partnery projektu jsou níže uvedené univerzity zastoupená svými výzkumnými pracovníky:
- John-Moores-University Liverpool
Prof. Chris Couch - Silesian University Katowice
Prof. Dr. Jerzy Runge
Dr. Robert Krzysztofik - University of Nottingham School of Geography
Dr. Vlad Mykhnenko - University La Sapienza, Roma
Prof. Paolo Calza Bini - West University of Timisoara
Dr. Bogdan Nadolu
Dr. Dan Luches
Dr. Melinda Dinca - Industrial Economics Institute Donetsk, Ukrainian Academy of Science
Prof. Larysa Kuz’menko
Dr. Dmytro Medvedev
Popis projektu:
Hlavním cílem projektu SHRINK SMART („inteligentní smršťování“) je studovat úlohu politiky a systémů vládnutí (tzv. governance) v různých typech „smršťujících“ (tzv. shrinking) se městských regionů. Projekt je založen na komparativních případových studií sedmi městských regionů z celé Evropy, a zejména znevýhodněných regionů ve Východní Střední Evropě a Jižní Evropě. Jedná se o městské regiony se zápornou demografickou bilancí a spíše nepříznivým socioekonomickým vývojem: Lipsko-Halle,/Německo, Liverpool/Velká Británie, Genoa/Itálie, Sosnowiec-Bytom/Polsko, Ostrava/Česká republika, Temešvár/Rumunsko, Doněck-Makijiwka/Ukrajina). Smršťování měst (shrinkage) se stává normálním jevem v celé řadě měst, a to nejen v Evropě a je nezbytné na tento jev reagovat vytvářením nových organizačních struktur a koncipováním politik. Město Ostrava může popřípadě v rámci tohoto projektu posloužit jako příklad města, které se relativně dobře již delší dobu vyrovnává s úbytkem obyvatel způsobeným různými faktory (např. deindustrializace, suburbanizace, brain drain aj.). Případové studie budou sloužit jednak jako východisko pro analýzu rozdílných trajektorií „smršťování“ (specifických cest a průběhů smršťování), a jednak poslouží rovněž jako východisko pro porozumění hlavním úkolům městského plánování v takovýchto městech, jakož i k vypracování alternativ řízení rozvoje měst. Nejprve budou identifikovány dopady „smršťování“, způsobené de-populačními trendy, na úrovni měst a regionů. Výsledky budou zpracovány v komparativní perspektivě a diskutovány se zástupci měst a regionů. Dále budou analyzovány vztahy mezi stávajícími lokálními institucionálními strukturami a způsoby politických rozhodnutí na straně jedné, a dopady „smršťování“ v daném teritoriu na straně druhé. V rámci této analýzy bude věnována hlavní pozornost strategiím a nástrojům aplikovaným v zájmových městech, jakož i vztahům mezi privátním a soukromým sektorem včetně institucionálních vazeb na rozdílných hierarchických úrovních. Ve výsledku budou identifikovány specifické vývojové trajektorie procesu „smršťování“ v Evropě, na jejichž základě budou formulovány praktické implikace pro městskou politiku s přihlédnutím k regionálním specifikům. Součástí výsledků výzkumu bude široká baterie politických opatření a nástrojů pro lokální aktéry činné v oblasti městského plánování a rozvoje.
Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022